Bra beslut för damfotbollen

IFK Skoghall DF:s överklagan bifalldes och föreningens A-lag spelar 2017 i division 3.

Som hemsidan tidigare berättat riskerade IFK Skoghall DF, Värmlands största damfotbollsförening, att degraderas ner till division 5 då man pågrund av spelarbrist på nivå inte klarade att ställa ett division 1-lag.
Så beslutade Värmlands Fotbollförbund (VFF) i första skedet.

På onsdagen, den 19 april, beslutade VFF att bevilja IFK Skoghall DF:s överklagan om att även division 3-laget skulle tas bort ur seriesystemet - det vill säga, skulle föreningen ställa ett A-lag på banan under 2017 så skulle det ske i division 5.

Nu blir det spel i division 3 för föreningens representationslag.

VFF skriver så här i sitt beslut:
"TK (Tävlingskommittén) har i sitt beslut enbart tagit hänsyn till de regler som finns i TB (Tävlingsbestämmelserna), vilket är deras mandat. Värmlands Fotbollförbunds styrelse har vid ett överklagande möjligheten att väga in andra värden i ett beslut än vad TK kan. Styrelsen anser att det vore gynnsamt, både för damfotbollen i Värmland och för föreningen, om de får fortsätta ha rätt till sin plats i division 3.
Värmlands Fotbollförbunds styrelse beslutar...
... att bifalla överklagan från IFK Skoghall DF och...
... Värmlands Fotbollförbunds Tävlingskommittés beslut ska ändras."


 

Kommentera gärna:

Senaste inläggen

Senaste kommentarer

Bloggarkiv

Länkar

-

Etikettmoln